YKS (YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI)

YKS (YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI)

YKS Nedir ?

YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı, üniversiteye giriş sıralamasının yapıldığı sınavı niteler. Öğrenciler YKS kapsamında ilk olarak TYT yani Temel Yeterlilik Testi'ne girerek birinci bölüm sorularını cevaplandırır. Sonrasında AYT yani Alan Yeterlilik Testi'ne ve YDT yani Yabancı Dil Testi'ne girerek alanlarına özel bölümlerin sorularını cevaplandırır. 

TYT Nedir ?

TYT  yani Temel Yeterlilik Testi'ne üniversite adaylarının tümü katılmak durumundadır. Önceden yapılan YGS sınavı tamamen değişerek TYT adını aldı ve farklı bir uygulamayla karşımıza çıktı. Öğrencilerin temel yeterliliklerinin test edileceği bu sınavda bilgiden ziyade herkesi kapsayan genel sorular olacaktır. Sınavın bu şekilde yapılması öğrencilerin tümünün eşit şartlarda değerlendirilmesinde etkili olacaktır.

TYT İçeriği ;

Türkçe (40 Soru)

Temel Matematik (40 Soru)

Fen Bilimleri (20 Soru)

Sosyal Bilimler (20 Soru)

AYT Nedir ?

AYT yani Alan Yeterlilik Testi önceden yapılan LYS'nin yerine hazırlanmış bir sınavdır. Üniversite sınavına giren öğrencilerin katılabileceği 2.oturum sınavı AYT'dir. AYT sınavında öğrencilere yalnızca 1 kitapçık verilmekte ve öğrenciler alanlarına uygun bölümlerin testlerini çözmektedir. Öğrenciler hangi puan türünden üniversite ve bölümüne katılmak istiyorsa AYT sınavında da o puan türünün hesaplandığı gerekli testleri çözecektir.

Alana göre çözülmesi gereken test bölümleri ;

Sayısal : Matematik, Fen Bilimleri

Eşit Ağırlık : Matematik, Türk Dili Edebiyat - Sosyal Bilimler 1

Sözel : Türk Dili Edebiyatı - Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2